Festival Diary

download diary pdf
JULY 2019

MON15

  1. 9am - 5pm Gathered from the Earth | Joe Hogan
  2. 10am - 5.30pm Making Space
  3. 11am - 6pm Waiting Room
  4. 11am - 6pm In the Flesh | Sam Jinks
  5. 11am - 6pm imPRESSions
  6. 11am - 6pm The Paralleled Mind | Annlin Chao
  7. 11am - 6pm Reforming | Diana Copperwhite and Ciara Barker
  8. 11am - 6pm 6SKIN | Alice Maher and Aideen Barry
  9. 11am - 6pm Sarah Hickson
  10. 1pm Laughter Loft
  11. 4.30pm The Star Child
  12. 5pm Stand Up in My Sitting Room
  13. 7pm Least like the Other, Searching for Rosemary Kennedy
  14. 7.30pm Salómae
  15. 8pm Eden
  16. 8pm Huun-Huur-Tu
  17. 10pm Joan as Police Woman

TUE16

  1. 9am - 5pm Gathered from the Earth | Joe Hogan
  2. 10am - 5.30pm Making Space
  3. 11am - 6pm Waiting Room
  4. 11am - 6pm 6SKIN | Alice Maher and Aideen Barry
  5. 11am - 6pm Reforming | Diana Copperwhite and Ciara Barker
  6. 11am - 6pm imPRESSions
  7. 11am - 6pm The Paralleled Mind | Annlin Chao
  8. 11am - 6pm In the Flesh | Sam Jinks
  9. 11am - 6pm Placing Home: Hidden Stories | Sarah Hickson
  10. 1pm Laughter Loft
  11. 4.30pm The Star Child
  12. 7pm Least like the Other, Searching for Rosemary Kennedy
  13. 7pm Dead Dog in a Suitcase (and other love songs)
  14. 7.30pm Salómae
  15. 8pm Eden
  16. 8pm Huun-Huur-Tu
  17. 8pm Tinariwen | with special guests Elikya
  18. 10.30pm Festival Club

WED17

  1. 9am - 5pm Gathered from the Earth | Joe Hogan
  2. 10am - 5.30pm Making Space
  3. 11am - 6pm Waiting Room
  4. 11am - 6pm 6SKIN | Alice Maher and Aideen Barry
  5. 11am - 6pm The Paralleled Mind | Annlin Chao
  6. 11am - 6pm Placing Home: Hidden Stories | Sarah Hickson
  7. 11am - 6pm In the Flesh | Sam Jinks
  8. 11am - 6pm imPRESSions
  9. 11am - 6pm Reforming | Diana Copperwhite and Ciara Barker
  10. 11am - 10pm Festival Garden
  11. 1pm Laughter Loft
  12. 1pm - 8pm Guru Dudu Silent Disco Walking Tours
  13. 2pm Dead Dog in a Suitcase (and other love songs)
  14. 4.30pm The Star Child
  15. 7pm Dead Dog in a Suitcase (and other love songs)
  16. 7.30pm Salómae
  17. 8pm Epiphany
  18. 8pm Eden
  19. 8pm The Frank and Walters
  20. 8.30pm The Henry Girls
  21. 10pm Iarla Ó Lionáird and Steve Cooney
  22. 10.30pm Festival Club

THU18

  1. 9am - 5pm Gathered from the Earth | Joe Hogan
  2. 10am - 5.30pm Making Space
  3. 11am - 6pm imPRESSions
  4. 11am - 8pm Waiting Room
  5. 11am - 6pm Reforming | Diana Copperwhite and Ciara Barker
  6. 11am - 8pm Placing Home: Hidden Stories | Sarah Hickson
  7. 11am - 8pm 6SKIN | Alice Maher and Aideen Barry
  8. 1pm Traditional Music Showcases
  9. 11am - 8pm The Paralleled Mind | Annlin Chao
  10. 11am - 8pm In the Flesh | Sam Jinks
  11. 11am - 10pm Festival Garden
  12. 1pm Laughter Loft
  13. 1pm - 8pm Guru Dudu Silent Disco Walking Tours
  14. 4.30pm The Star Child
  15. 6pm Dead Dog in a Suitcase (and other love songs)
  16. 7pm Least like the Other, Searching for Rosemary Kennedy
  17. 7.30pm Salómae
  18. 8pm Epiphany
  19. 8pm Eden
  20. 8pm Villagers and John Grant
  21. 8pm Saving Grace
  22. 8pm Kojaque
  23. 8.30pm Thanks Brother
  24. 9pm Greenshine
  25. 9.30pm The Same
  26. 10pm Borderline: A Sing Along Social Special
  27. 10.30pm Festival Club

FRI19

  1. 9am - 5pm Gathered from the Earth | Joe Hogan
  2. 10am - 5.30pm Making Space
  3. 11am - 4pm The People Build
  4. 11am - 6pm imPRESSions
  5. 11am - 6pm Reforming | Diana Copperwhite and Ciara Barker
  6. 11am - 8pm 6SKIN | Alice Maher and Aideen Barry
  7. 11am - 8pm In the Flesh | Sam Jinks
  8. 11am - 8pm Waiting Room
  9. 11am - 8pm The Paralleled Mind | Annlin Chao
  10. 11am - 8pm Placing Home: Hidden Stories | Sarah Hickson
  11. 11am - 10pm Festival Garden
  12. 1pm Traditional Music Showcases
  13. 1pm - 8pm Guru Dudu Silent Disco Walking Tours
  14. 2pm Eden
  15. 2pm Behind the Scenes
  16. 3pm Druid Debuts
  17. 3pm Laughter Loft
  18. 4.30pm The Star Child
  19. 6pm Dead Dog in a Suitcase (and other love songs)
  20. 7pm Least like the Other, Searching for Rosemary Kennedy
  21. 7.30pm Salómae
  22. 8pm Epiphany
  23. 8pm Eden
  24. 8pm Bell X1 | with special guests Saint Sister
  25. 8.30pm Pillow Queens
  26. 8.30pm Ciaran Tourish and Kevin Doherty
  27. 9.30pm The Same
  28. 10.30pm Festival Club
  29. 11pm Breakfast on Pluto (a Musical Work in Progress)
  30. 11pm Sunil Sharpe and Violet

SAT20

  1. 9am - 5pm Gathered from the Earth | Joe Hogan
  2. 10am What Can We Do About Climate Change? | Mary Robinson
  3. 10.30am - 5.30pm Making Space
  4. 11am - 8pm The Paralleled Mind | Annlin Chao
  5. 11am - 8pm In the Flesh | Sam Jinks
  6. 11am - 8pm 6SKIN | Alice Maher and Aideen Barry
  7. 11am - 8pm Placing Home: Hidden Stories | Sarah Hickson
  8. 11am - 6pm imPRESSions
  9. 11am - 6pm Reforming | Diana Copperwhite and Ciara Barker
  10. 11am - 8pm Waiting Room
  11. 11am - 10pm Festival Garden
  12. 12pm Trump's Wall: A Symptom of a Greater US Sickness? | Marion McKeone
  13. 1pm Laughter Loft
  14. 1pm Traditional Music Showcases
  15. 1pm - 8pm Guru Dudu Silent Disco Walking Tours
  16. 2pm Dead Dog in a Suitcase (and other love songs)
  17. 2pm Salómae
  18. 2pm The Irish Border: How Did We Get Here? | Diarmaid Ferriter
  19. 2pm Behind the Scenes
  20. 2.30pm Epiphany
  21. 2.30pm RTÉ National Symphony Orchestra: Tribute to John Williams
  22. 3pm Pianocean
  23. 3.30pm What Does Being Transgender Mean?
  24. 4.30pm The Star Child
  25. 5pm Pianocean
  26. 5pm Shakespeare and a Divided America | Professor James Shapiro
  27. 7pm Least like the Other, Searching for Rosemary Kennedy
  28. 7pm Dead Dog in a Suitcase (and other love songs)
  29. 7.30pm The Irish Border and the GAA: What Now? | Joe Brolly and Paul Rouse
  30. 7.30pm Salómae
  31. 8pm Epiphany
  32. 8pm Mick Flannery
  33. 8pm Eden
  34. 8.30pm The Academic | with special guests Wild Youth
  35. 9.30pm The Same
  36. 10.30pm Festival Club
  37. 11pm Breakfast on Pluto (a Musical Work in Progress)
  38. 11pm DJ Overdose, Shiv, and Bill Converse

SUN21

  1. 10am Where is Brexit Now? | Fintan O’Toole
  2. 10am -5.30pm Making Space
  3. 11am - 6pm Waiting Room
  4. 11am - 6pm 6SKIN | Alice Maher and Aideen Barry
  5. 11am - 6pm Placing Home: Hidden Stories | Sarah Hickson
  6. 11am - 6pm Reforming | Diana Copperwhite and Ciara Barker
  7. 11.30am Are We Having Enough Children? | Dearbhail McDonald
  8. 11am - 6pm The Paralleled Mind | Annlin Chao
  9. 11am - 6pm imPRESSions
  10. 11am - 6pm In the Flesh | Sam Jinks
  11. 11am - 10pm Festival Garden
  12. 1pm Laughter Loft
  13. 1.30pm Mental Illness: Treatment Over the Years? | Mary Cregan
  14. 1pm - 8pm Guru Dudu Silent Disco Walking Tours
  15. 2pm Behind the Scenes
  16. 3pm Pianocean
  17. 4pm The People Build
  18. 4.30pm Does Sport Both Divide and Unify Ireland?
  19. 5pm Pianocean
  20. 6pm Made in Earnest
  21. 8pm Macy Gray | with special guests Hypnotic Brass Ensemble
  22. 8.30pm Peggy Seeger
  23. 8.30pm Galway Street Club
  24. 9.30pm The Same
  25. 10.30pm Festival Club

MON22

  1. 9am - 5pm Gathered from the Earth | Joe Hogan
  2. 10am - 5.30pm Making Space
  3. 11am - 6pm In the Flesh | Sam Jinks
  4. 11am - 6pm imPRESSions
  5. 11am - 6pm The Paralleled Mind | Annlin Chao
  6. 11am - 6pm Reforming | Diana Copperwhite and Ciara Barker
  7. 11am - 6pm Waiting Room
  8. 11am - 6pm Placing Home: Hidden Stories | Sarah Hickson
  9. 11am - 6pm 6SKIN | Alice Maher and Aideen Barry
  10. 11am - 10pm Festival Garden
  11. 11.30am - 8.15pm Now is the Time to Say Nothing
  12. 1pm Laughter Loft
  13. 3pm Pianocean
  14. 4.30pm The Star Child
  15. 5pm Pianocean
  16. 6pm Cleft
  17. 8pm Until the Flood
  18. 8pm Eden
  19. 8pm Burt Bacharach | with special guest Paddy Hanna
  20. 8pm Epiphany
  21. 8.30pm Andrew Maxwell
  22. 8.30pm Sharon Shannon, Mary Coughlan and Frances Black
  23. 10.30pm Festival Club

TUE23

  1. 9am - 5pm Gathered from the Earth | Joe Hogan
  2. 10am - 5.30pm Making Space
  3. 11am - 6pm Waiting Room
  4. 11am - 6pm The Paralleled Mind | Annlin Chao
  5. 11am - 6pm In the Flesh | Sam Jinks
  6. 11am - 6pm 6SKIN | Alice Maher and Aideen Barry
  7. 11am - 6pm Reforming | Diana Copperwhite and Ciara Barker
  8. 11am - 6pm Placing Home: Hidden Stories | Sarah Hickson
  9. 11am - 10pm Festival Garden
  10. 11.30am - 8.15pm Now is the Time to Say Nothing
  11. 1pm Laughter Loft
  12. 3pm Pianocean
  13. 4.30pm The Star Child
  14. 5pm Pianocean
  15. 6pm Cleft
  16. 7pm Out of Chaos...
  17. 7pm Citysong
  18. 8pm Eden
  19. 8pm Until the Flood
  20. 8pm Epiphany
  21. 8.30pm Garadice
  22. 9.30pm The Same
  23. 10.30pm Festival Club

WED24

  1. 9am - 5pm Gathered from the Earth | Joe Hogan
  2. 10am - 5.30pm Making Space
  3. 11am - 6pm Waiting Room
  4. 11am - 6pm Placing Home: Hidden Stories | Sarah Hickson
  5. 11am - 6pm 6SKIN | Alice Maher and Aideen Barry
  6. 11am - 6pm Reforming | Diana Copperwhite and Ciara Barker
  7. 11am - 6pm The Paralleled Mind | Annlin Chao
  8. 11am - 6pm imPRESSions
  9. 11am - 6pm In the Flesh | Sam Jinks
  10. 11.30am -8.15pm Now is the Time to Say Nothing
  11. 1pm Laughter Loft
  12. 1pm - 8pm Guru Dudu Silent Disco Walking Tours
  13. 3pm Pianocean
  14. 4.30pm The Star Child
  15. 5pm Pianocean
  16. 6pm Cleft
  17. 8pm Until the Flood
  18. 7pm Out of Chaos...
  19. 7pm Citysong
  20. 8pm Epiphany
  21. 8pm Redemption Falls
  22. 8pm Eden
  23. 8.30pm Patrick McCabe & Jack Lukeman
  24. 8.30pm Lisa O'Neill and Junior Brother
  25. 9.30pm The Same
  26. 10.30pm Festival Club
  27. 11am - 10pm Festival Garden

THU25

  1. 9am - 5pm Gathered from the Earth | Joe Hogan
  2. 10am - 5.30pm Making Space
  3. 11am - 6pm Reforming | Diana Copperwhite and Ciara Barker
  4. 11am - 6pm imPRESSions
  5. 11am–8pm Waiting Room
  6. 11am - 8pm In the Flesh | Sam Jinks
  7. 11am - 8pm Placing Home: Hidden Stories | Sarah Hickson
  8. 11am - 8pm The Paralleled Mind | Annlin Chao
  9. 11am - 8pm 6SKIN | Alice Maher and Aideen Barry
  10. 11am - 10pm Festival Garden
  11. 11.30am–8.15pm Now is the Time to Say Nothing
  12. 1pm Laughter Loft
  13. 1pm Traditional Music Showcases
  14. 1pm-8pm Guru Dudu Silent Disco Walking Tours
  15. 2pm Citysong
  16. 2pm Cleft
  17. 2pm Redemption Falls
  18. 3pm Pianocean
  19. 4.30pm The Star Child
  20. 5pm Pianocean
  21. 6pm Cleft
  22. 7pm Out of Chaos...
  23. 7pm The Same
  24. 7pm Citysong
  25. 8pm Eden
  26. 8pm Redemption Falls
  27. 8pm Epiphany
  28. 8pm Until the Flood
  29. 8.30pm Lisa Lambe
  30. 8.30pm Ezra Furman
  31. 9.30pm The Same
  32. 10.30pm Festival Club

FRI26

  1. 9am - 5pm Gathered from the Earth | Joe Hogan
  2. 10am - 5.30pm Making Space
  3. 11am - 6pm imPRESSions
  4. 11am - 6pm Reforming | Diana Copperwhite and Ciara Barker
  5. 11am–8pm Waiting Room
  6. 11am - 8pm In the Flesh | Sam Jinks
  7. 11am - 8pm 6SKIN | Alice Maher and Aideen Barry
  8. 11am - 8pm Placing Home: Hidden Stories | Sarah Hickson
  9. 11am - 8pm The Paralleled Mind | Annlin Chao
  10. 11.30am–8.15pm Now is the Time to Say Nothing
  11. 1pm Traditional Music Showcases
  12. 1pm - 8pm Guru Dudu Silent Disco Walking Tours
  13. 2pm Eden
  14. 11am - 10pm Festival Garden
  15. 3pm Pianocean
  16. 1pm Laughter Loft
  17. 3pm Druid Debuts
  18. 4.30pm The Star Child
  19. 5pm Pianocean
  20. 6pm Cleft
  21. 7pm Citysong
  22. 7pm Out of Chaos...
  23. 8pm (Doors open 7pm) Two Door Cinema Club | with special guests All Tvvins
  24. 8pm Eden
  25. 8pm Epiphany
  26. 8pm Redemption Falls
  27. 8pm Until the Flood
  28. 8pm Maria Somerville plus Guests
  29. 8pm Booka Brass Band
  30. 9.30pm The Same
  31. 10pm Kíla
  32. 10.30pm Festival Club

SAT27

  1. 9am - 5pm Gathered from the Earth | Joe Hogan
  2. 10am The Next Generation and Climate Change | Eamonn Ryan TD
  3. 10am - 5.30pm Making Space
  4. 11am - 6pm Reforming | Diana Copperwhite and Ciara Barker
  5. 11.30am How is #MeToo Doing Now? | Una Mullally, Grace Dyas & Kathy Sheridan
  6. 11am - 6pm imPRESSions
  7. 11am - 8pm The Paralleled Mind | Annlin Chao
  8. 11am - 8pm Waiting Room
  9. 11am - 8pm 6SKIN | Alice Maher and Aideen Barry
  10. 11am - 8pm In the Flesh | Sam Jinks
  11. 11am - 8pm Placing Home: Hidden Stories | Sarah Hickson
  12. 11am - 10pm Festival Garden
  13. 11.30am - 8.15pm Now is the Time to Say Nothing
  14. 1pm Laughter Loft
  15. 1pm Traditional Music Showcases
  16. 1pm - 8pm Guru Dudu Silent Disco Walking Tours
  17. 2pm Redemption Falls
  18. 2pm Cleft
  19. 2pm CANCELLED: No Encore
  20. 2pm Out of Chaos...
  21. 2pm Until the Flood
  22. 2pm Obstacles to Decent Housing in Ireland
  23. 2.30pm Epiphany
  24. 3pm Pianocean
  25. 3.30pm One Year on from Repeal the 8th
  26. 4.30pm The Star Child
  27. 5pm Pianocean
  28. 5.30pm Lights in the Distance: Hope or Despair? | Daniel Trilling
  29. 6pm Cleft
  30. 7pm Out of Chaos...
  31. 7pm The Same
  32. 7pm Citysong
  33. 8pm Epiphany
  34. 8pm Until the Flood
  35. 8pm Redemption Falls
  36. 8pm Eden
  37. 8pm ORBITAL | with special guest Daithí (Live Band)
  38. 8pm Jerry Fish
  39. 9.30pm The Same
  40. 10.30pm Festival Club
  41. 11pm Boys Noize, Orpheu The Wizard, Logos and ELLLL

SUN28

  1. 10am Theatre and the Personal | Dael Olandersmith
  2. 10am - 5.30pm Making Space
  3. 11am - 6pm Waiting Room
  4. 11am - 6pm The Paralleled Mind | Annlin Chao
  5. 11am - 6pm In the Flesh | Sam Jinks
  6. 11am - 6pm imPRESSions
  7. 11am - 6pm 6SKIN | Alice Maher and Aideen Barry
  8. 11am - 6pm Reforming | Diana Copperwhite and Ciara Barker
  9. 11am - 6pm Placing Home: Hidden Stories | Sarah Hickson
  10. 11am - 10pm Festival Garden
  11. 11.30am Inside the Syrian Conflict | Reem Karssli and Caroline Williams
  12. 11.30am - 8.15pm Now is the Time to Say Nothing
  13. 1pm Laughter Loft
  14. 1pm - 8pm Guru Dudu Silent Disco Walking Tours
  15. 3pm Citysong
  16. 4pm An Balla – The Wall | Síle Nic Chonaonaigh
  17. 4.30pm The Star Child
  18. 5pm The Coronas | with special guests Le Boom, Ryan McMullan, True Tides and The Clockworks
  19. 8pm Redemption Falls
  20. 8pm Eden
  21. 8pm London Astrobeat Orchestra perform Talking Heads
  22. 10.30pm Festival Club

Visual Art